Sıkça Sorulan Sorular | Özel Unvan Eğitim Kurumları

SIKÇA SORULAN SORULAR

Eğitim Kurumu Güvenirliği

MEB tarafından eğitim kurumlarında zorunlu tutulan ve içeriği Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan Karekod uygulaması, eğitim kurumunun İnternet sayfasında ve eğitim kurumu kapı girişinde bulunmak zorundadır. Bu Karekod ’ u cep telefonunuza indireceğiniz bir karekod okuyucu uygulama ile okutarak o kurumun M.E.B.’ deki resmi bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler kurumun fiili durumuyla uyuşuyorsa kayıt olabilirsiniz.

Eğitim kurumun MEB logosu taşıyan ve bağlı bulunduğu İl ve İlçe bilgileri yazılı olan bina dış ve iç tabelası olmak zorundadır. Tabelasında yazılı olan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü telefonla arayarak kurum ve kursları hakkında bilgi alabilirsiniz. (Unvan Eğitim Kurumları için Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ``kurslar bölümünden`` bilgi alabilirsiniz.)

Milli Eğitim Bakanlığı web sayfası üzerinden sorgulama: https://mebbis.meb.gov.tr/KurumListesi.aspx web adresinden Türkiye de bulunan tüm Resmi ve Özel Öğretim Kurumları (Yaygın Eğitim, Uzaktan Eğitim) bilgisine ulaşabilirsiniz.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü web sayfası üzerinden sorgulama: http://ookgm.meb.gov.tr/ sayfasına girip (Özel Öğretim Kurumları)+(Özel Muhtelif Kurslar)+(Özel Muhtelif Kurslar Listesi) Tüm kursların (Uzaktan Eğitim Kursları hariç) listesini buradan Excel dosyası olarak indirebilirsiniz.

Sınavlar

Sınavlar daha önceden size bildirilen adreste, gün ve saatte yapılır.
Sınava geç kalma süresi 10 dakikadır. Bu süreden daha geç gelenler sınava alınmaz.
Sınav esnasında Kimlik Kartınızın Aslı mutlaka yanınızda olmalıdır. (Sürücü belgesi, kimlik fotokopisi, kurum giriş kartları vb. kabul edilmez.)
Kurşun kalem ve silgi sınavda sizlere verilecektir. Sınavda tükenmez kalem kullanmayınız. Sınava gelirken ders kitabı ve ders notları getirmeyiniz.
Sınav süresi 30 dakikadır.
Sınavda 25 soru sorulmaktadır. Her soru 4 puan değerindedir. Yanlış cevaplar doğru soruları silmez.
Sınav başlarken sizlere dağıtılacak optik cevap formalarına adınızı- soyadınızı yazmayı ve imzalamayı unutmayınız.
Sınav bitiminde optik cevap formlarını, sınav sorularını sınav görevlilerine teslim ediniz. Sınav soruları sınav salonu dışına çıkarılamaz.
Sınavlar MEB. Sınav yönetmeliğine uygun şekilde yapılır. Yönetmelik dışı davranışlarda bulunanların sınavına son verilir ve salondan çıkartılır. (Gürültü yapılmaz, kopya çekilmez, yiyecek tüketilmez, vb.)
Cep telefonları kapalı bir şekilde yanınızda bulunabilir. Sınav esnasında fotoğraf çekilmez, kamera kaydı alınmaz.

Sınav sonuçları ertesi gün açıklanır. Kurumu arayarak öğrenebilirsiniz.

Kursiyerin 3 sınav hakkı vardır. Sınavda 45 geçer not alan kursiyerlere Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği gereği M.E.B. onaylı sertifika verilir. Sınava girmeyen ve sınav haklarını dolduran kursiyerin kaydı silinir. Sağlık raporu olan kişilere ek sınav hakkı verilir.
Kursu tamamlayıp sınava katılamayan kursiyerlere ``Katılım Belgesi`` düzenlenir.

Sertifikalar

Türkiye de resmi ve özel her kurumda, Apostile işleminden sonra yurt dışında da geçerlidir. TC. Devletince iptal veya değişiklik yapılmadığı sürece “Hayat Boyu” geçerlidir. MEB sertifikaları MEB ilgili kurumlarınca düzenlenir. Özel öğretim kurumları tek başına sertifika düzenleyemez, düzenlenen sertifikalar MEB sorumluluğundadır. Kullanım alanları devlet kurumlarınca belirlenir. Eğitim kurumlarının eğitim dışında sorumluluğu bulunmamaktadır.

MEB. Sertifikaları tüm kurslarda ve tüm eğitim kurumlarında standarttır. Şekil bakımından yönetmelikle belirlenmiştir. (Örnek sertifikamızı inceleyiniz.)
Sertifikalar MEB güvencesindedir. Kurumumuzdan 2017 sonrası alınan sertifikalar https://e-ozel.meb.gov.tr/Login.aspx adresinden sorgulanabilir. 2017 öncesi alınan sertifikalar kurumumuzdan veya Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden sorgulanabilir.

Kurum Müdürlüğümüze 2 adet vesikalık fotoğraf ile başvurmanız durumunda adınıza “SERTİFİKA ZAYİ BELGESİ” düzenlenecek MEB onayından sonra ıslak imzalı olarak teslim edilecektir. (İşlem ücreti alınmaktadır.) Bu işlemi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile şahsen başvurarak da yapabilirsiniz.
Zayi olan sertifikanın yerine yenisi düzenlenmez. Fotoğraflı Sertifika Zayi Belgenizi tüm işlemlerinizde kullanabilirsiniz. Sertifika yerine geçer. e-devlet üzerinden sertifika çıktısını alarak da resmi işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Ödemeler ve İadeler

Özel Öğretim Kurumları verdikleri eğitim hizmeti karşılığında ücret talep ederler, her yıl dönem başında ücretlerini ilan ederler. İlan ettikleri ücretlerin üzerinde ücret talep edemezler.

Kursun ücreti, taksit seçenekleri ve sizin ödeme planınıza uygun yapılabilecek değişiklikler hakkında bilgi almak için eğitim danışmanlarımızı arayabilirsiniz.
Kayıt esnasında sınav veya sertifika adı altında hiçbir Ek ücret talep edilmez. Kurs ücretine dahildir. (Kursiyerden 2. ve diğer sınav haklarında sınav ücreti talep edilir. Kayıt esnasında bilgi alınız.
Ödeme alınmadan kursiyer kaydı yapılamaz.
Ödemeler Peşin, Senetle taksit, Kredi kartı ile taksit şeklinde yapılabilir.

Kurumuzda Ücret iade işlemleri MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine uygun olarak gerçekleştirilir. Kursiyerimiz hiçbir zorlukla karşılaşmadan kursumuzdan ayrılabilir ve ödemesi varsa iade alabilir. Uzaktan eğitim kurslarında mücbir sebepler dışında ücret iadesi yapılmaz.
Ücret İade İşlemlerinizde lütfen aşağıdaki konulara dikkat ediniz.!!!
Kurs kayıt işlemi yapıldıktan sonra mücbir sebepler (ölüm, iflas, hastalık, tutukluluk ve buna benzer) dışında kayıt iptali yaptırmak isteyen kursiyerlerimiz Dilekçe ile Kurum Müdürlüğüne Başvurarak işlem yaptırabilirler.
Kurs başlamadan yapılan kayıt iptalleri; bu durumda sadece toplam kurs ücretinin %10 ‘u kesilerek kalan miktar iade edilir.
Kurs başladıktan sonra yapılan kayıt iptalleri; bu durumda toplam kurs ücretinin %10’u ve derse katılım süresinin ücreti toplam ücretten düşülerek kalan iade edilir. Ücret henüz kuruma ödenmemişse kursiyerden talep edilir.

Şikayetler

Eğitim kurumumuz hakkında olumsuz görüşlerinizi ve şikayetlerinizi dilekçe ile kurum müdürlüğümüze veya WEB ana sayfamızdaki şikâyet butonunu tıklayarak açılan formu doldurup yapabilirsiniz.
Tüm şikayetler disiplin kurulumuzca incelenip gerekli işlemler yapılmaktadır. Şikâyet sahibine 7 gün içerisinde cevap verilmektedir

Kurs bitirme sınavları sonucunda verilen nota itiraz etmek için kurs müdürlüğüne hitaben dilekçe yazınız. İtirazınızı sınav heyeti yeniden toplanarak değerlendirilecek ve size yazılı olarak bildirilecektir.

Kurumumuzdan aldığınız hizmet ile ilgili tüm şikayetlerinizi (personel, öğretmen, donanım, vb.) 0312 433 66 71 - 70 telefonlardan kurum müdürüne bildirebilirsiniz. Şikayet konusu müdürlüğümüzce 24 saat içerisinde incelenip tarafınıza bilgi verilecektir. Kursiyer memnuniyetini sağlamak görevimizdir. Her zaman sizleri memnun edecek sonuçlar için çözüm arayacağız.

error:
WhatsApp chat